Jak korzystać z Google Analytics podczas pozycjonowania stron?

Powiązane artykuły

Elementy, które wpływają na szybkość strony i jak ją poprawić: Kompleksowy przewodnik

‍Jako doświadczony programista internetowy wiem, jak ważne jest posiadanie...

10 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych

Google jest dziś zdecydowanie najpopularniejszą wyszukiwarką internetową - korzysta z...

Czym jest SaaS (Software as a Service)?

Czym jest SaaS (Software as a Service)?Co to jest...

Co to jest CPM w reklamie cyfrowej?

Co to jest CPM w reklamie cyfrowej? Definicja kosztu tysiąca...

Udostępnij

Działanie na rzecz poprawy pozycjonowania witryny wiąże się z czymś więcej niż tylko optymalizacją, tworzeniem treści i budowaniem linków. Przegląd ma ogromne znaczenie, ponieważ służy jako podstawa dalszych działań. Google Analytics to jedno z narzędzi, które można wykorzystać do tego celu i jest jednym z nich.

Celem tego narzędzia jest monitorowanie i analiza ruchu, który występuje na stronach internetowych. Informacje gromadzone przez Google Analytics są zorganizowane w raportach w celu ułatwienia nam wyciągania wniosków z gromadzonych informacji. Zrozumienie sytuacji na stronie, skąd pochodzi ruch i jak zachowują się użytkownicy wymaga przede wszystkim dokładnej analizy danych zawartych w GA.

Google Analytics to narzędzie analityczne, które pomaga w śledzeniu ruchu na stronie internetowej, w tym źródeł ruchu, zachowań użytkowników, czasu spędzonego na stronie i wiele więcej. Korzystając z Google Analytics podczas pozycjonowania stron, możesz uzyskać wgląd w to, jak Twoja strona wygląda dla użytkowników i co możesz zrobić, aby zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Oto kilka sposobów, w jakie możesz wykorzystać Google Analytics podczas pozycjonowania swojej strony:

  1. Analiza słów kluczowych: Google Analytics pozwala na śledzenie słów kluczowych, które generują ruch na Twojej stronie. Możesz użyć tej informacji do identyfikacji słów kluczowych, na które powinieneś skoncentrować się w swoich kampaniach pozycjonowania.
  2. Monitorowanie ruchu organicznego: Google Analytics umożliwia śledzenie ruchu organicznego na Twojej stronie, czyli liczby użytkowników, którzy znaleźli Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Możesz użyć tej informacji do śledzenia zmian w liczbie odwiedzin z wyników organicznych, a także do porównywania efektów różnych działań SEO.
  3. Śledzenie wskaźnika odrzuceń: Wskaźnik odrzuceń mówi nam, jak wiele użytkowników opuszcza stronę po wejściu na nią. Możesz wykorzystać informacje z Google Analytics, aby zidentyfikować strony, które mają wysoki wskaźnik odrzuceń i poprawić je, aby zwiększyć szansę na konwersję.
  4. Analiza demograficzna i zainteresowań użytkowników: Google Analytics pozwala na śledzenie demograficznych i zainteresowań użytkowników odwiedzających Twoją stronę. Możesz użyć tych informacji do dostosowania treści na swojej stronie do potrzeb swojej grupy docelowej.
  5. Monitorowanie czasu spędzonego na stronie: Google Analytics umożliwia śledzenie czasu spędzonego na stronie przez użytkowników. Możesz wykorzystać tę informację do zidentyfikowania stron, na których użytkownicy spędzają najwięcej czasu, i poprawić pozycjonowanie tych stron.

Wnioski

Google Analytics to narzędzie, które może pomóc Ci w pozycjonowaniu Twojej strony. Możesz wykorzystać informacje na temat słów kluczowych, ruchu organicznego, wskaźnika odrzuceń, demografii i zainteresowań użytkowników oraz czasu spędzonego na stronie, aby dostosować swoją strategię SEO i zwiększyć widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe z SEO w Google Analytics

Od kilku lat Google Analytics nie ma zdolności do dostarczania użytkownikom podglądu słów kluczowych wprowadzonych do paska wyszukiwania Google. Znaczna liczba słów kluczowych SEO jest maskowana przez frazę „nie dostarczona”. Nie ma sposobu, aby bezpośrednio odczytać słowa kluczowe, które użytkownicy wygenerowali dla swoich wyszukiwań. Nawet jeśli zmienimy narzędzie statystyczne, które używamy w Google Analytics, na coś innego, nie będziemy mogli przeglądać tych danych.

Istnieje, oczywiście, metoda, aby odkryć, co oznacza każde z tych wyrażeń.

Kolejne narzędzie Google, znane jako Google Search Console, zostanie wykorzystane przez nasz zespół. Dane z tego narzędzia można zaimportować do Google Analytics, przechodząc na kartę Admin, a następnie wybierając kartę Wszystkie usługi z wyświetlanego menu rozwijanego. Możemy powiązać konta GA z GSC, co pozwala nam wyświetlać słowa kluczowe wprowadzone przez naszych użytkowników.

Analytics i Search Console odpowiednio

Można je znaleźć w raporcie zatytułowanym „Pytania” w konsoli wyszukiwania. Z drugiej strony, dane te sięgają tylko do tej pory w czasie; nie zawiera żadnych informacji z ostatnich kilku dni. Nie ma również sposobu tworzenia segmentów ani porównywania danych zebranych przez GSC i GA. To nie jest opcja. Widoki i kliknięcia, które nie są tym samym co sesje w Google Analytics, są tym, na czym skupiamy się tutaj.

Kontrola i monitoring strony internetowej

Więcej niż tylko optymalizacja, generowanie treści i budowanie linków są zaangażowane w proces pracy nad poprawą pozycjonowania Twojej strony internetowej. Ocena ta ma ogromne znaczenie, ponieważ będzie wykorzystywana jako podstawa do dalszych działań. Możesz osiągnąć ten cel za pomocą różnych technologii, z których jedną jest Google Analytics.

Celem tego narzędzia jest śledzenie i prowadzenie badań nad ruchem, który jest doświadczany przez strony internetowe. Raporty są tworzone na podstawie danych zebranych przez Google Analytics, a te raporty pomagają nam wyciągnąć wnioski w oparciu o zebrane dane. Kompleksowe badanie danych zawartych w GA jest pierwszym i najważniejszym krokiem w procesie zrozumienia sytuacji na stronie, a także pochodzenia ruchu i zachowania odwiedzających.