Ulga dla klasy średniej – co to jest, jak wyliczyć?

Powiązane artykuły

Elementy, które wpływają na szybkość strony i jak ją poprawić: Kompleksowy przewodnik

‍Jako doświadczony programista internetowy wiem, jak ważne jest posiadanie...

10 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych

Google jest dziś zdecydowanie najpopularniejszą wyszukiwarką internetową - korzysta z...

Czym jest SaaS (Software as a Service)?

Czym jest SaaS (Software as a Service)?Co to jest...

Co to jest CPM w reklamie cyfrowej?

Co to jest CPM w reklamie cyfrowej? Definicja kosztu tysiąca...

Udostępnij

Ulga dla klasy średniej to termin odnoszący się do propozycji polityki podatkowej, która ma na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych dla osób zamożnych, ale niezaliczających się do najwyższych dochodów.

W praktyce ulga dla klasy średniej może przyjąć różne formy, np. zmniejszenie stawek podatkowych dla określonych przedziałów dochodowych, rozszerzenie kosztów uzyskania przychodu, zmniejszenie podatku od nieruchomości dla właścicieli mieszkań średniej klasy, czy wprowadzenie ulg dla rodzin z dziećmi.

Celem ulgi dla klasy średniej jest zwiększenie zachęty do oszczędzania, inwestowania i przedsiębiorczości w tej grupie społecznej oraz zmniejszenie nierówności społecznych poprzez pomniejszenie obciążeń podatkowych dla osób, które zarabiają więcej, ale nie należą do najbogatszych.

Od 1 lipca 2022 roku obowiązują są zmiany podatkowe, nowe przepisy spowodowały wyeliminowanie ulgi dla klasy średniej. Podatek zaś został obniżony z 17% na 12%.

Ulga dla klasy średniej – dla kogo?

Ulga dla klasy średniej jest przeznaczona dla osób, które zarabiają w przedziale dochodowym pomiędzy najniższymi a najwyższymi stawkami podatkowymi. Konkretny przedział dochodowy, dla którego przewidziana jest ulga, może się różnić w zależności od kraju i systemu podatkowego.

W zależności od konkretnych propozycji polityki podatkowej, ulga dla klasy średniej może obejmować różne grupy społeczne, np. pracowników z umowami o pracę, przedsiębiorców, właścicieli nieruchomości, czy rodziny z dziećmi. Celem ulgi jest zmniejszenie obciążeń podatkowych dla tej grupy społecznej, co może przyczynić się do zwiększenia motywacji do oszczędzania, inwestowania, tworzenia przedsiębiorstw oraz poprawy sytuacji materialnej.

Ulga dla klasy średniej jest zwykle rozpatrywana w kontekście walki z nierównościami społecznymi, ponieważ pozwala na zmniejszenie różnic w obciążeniach podatkowych pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi.

Ulga dla klasy średniej – jak wyliczyć?

Sposób wyliczenia ulgi dla klasy średniej zależy od konkretnych przepisów prawa podatkowego obowiązujących w danym kraju. W ogólności, ulga dla klasy średniej może być ustalona w oparciu o stawkę podatku lub kwotę dochodu.

  • (A x 6,68% – 380,50 zł) ÷ 0,17, dla A wynoszącego co najmniej 5701 zł i nieprzekraczającego kwoty 8549 zł,
    (A x (– 7,35%) + 819,08 zł) ÷ 0,17, dla A wyższego od 8549 zł i nieprzekraczającego kwoty 11 141 zł
  • Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-dla-klasy-sredniej-dla-kogo-i-jak-wyliczyc

Gdzie A to uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku pracy.

Jeśli dochód wyniesie 8549 zł brutto, zastosować należy pierwszy wzór, jeśli zaś więcej wówczas drugi wzór.

Na przykład, w niektórych krajach ulga dla klasy średniej może być osiągnięta przez zmniejszenie stawek podatkowych dla określonego przedziału dochodowego. W takim przypadku, ulga dla klasy średniej może być wyliczona na podstawie procentowej redukcji stawki podatku dla określonej grupy dochodowej.

W innych przypadkach, ulga dla klasy średniej może obejmować rozszerzenie kosztów uzyskania przychodu. Koszty uzyskania przychodu to wydatki poniesione w celu uzyskania dochodów, które można odliczyć od dochodu brutto przed obliczeniem podatku. W takim przypadku, ulga dla klasy średniej może polegać na zwiększeniu kwoty odliczeń podatkowych, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Warto zauważyć, że konkretny sposób wyliczenia ulgi dla klasy średniej może się różnić w zależności od kraju i systemu podatkowego. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z doradcą podatkowym lub instytucją odpowiedzialną za pobieranie podatków w danym kraju.

Ulga dla klasy średniej a Nowy Ład 2.0

Od 1 lipca 2022r. obowiązuje tzw. „Nowy Ład 2.0”, który wprowadził kolejne zmiany w wyliczeniach wynagrodzeń. Najważniejsze zmiany to:

  • uchylenie ulgi dla klasy średniej,
  • obniżenie stopy procentowej podatku z 17% na 12%,
  • uchylenie podwójnego przeliczania zaliczek na podatek.


Mechanizm wyliczania ulgi dla klasy średniej opisany w powyższym artykule funkcjonował od stycznia do końca czerwca 2022r.